Cheláty stopových prvků pro pokročilé
Během posledních 20 let se u zvířat zcela jednoznačně prokázala řada pozitivních reakcí pozorovaných při podávání zinku, manganu, mědi, železa, kobaltu a selenu v některých organických formách, a to jak z pohledu zdraví, tak i užitkovosti. Nejpoužívanější formou organicky vázaných prvků ve světě jsou cheláty podávané prostřednictvím minerálních a vitamino-minerálních směsí. Kvalita chelátu z pohledu jeho bio-využitelnosti je podle posledních výzkumů závislá na některých kriteriích, která je třeba posuzovat při volbě té či oné organické formy stopového prvku nebo konkrétního chelátu. Současný výzkum, který se zabývá využitelností stopových prvků, řadí při posuzování kvality k nejdůležitějším faktorům zachování rozpustnosti chelátu v trávicím traktu a optimální vazebnou chelatační sílu v podmínkách různého pH trávicího traktu.
A právě toto jsou kriteria, která byla zohledňována při výrobě chelátů obchodní značky OPTiMIN®. Tyto cheláty jsou vyráběny na základě hydrolýzy sójového proteinu. Za pomoci specifických proteolytických enzymů je rozpustný protein natráven a přeměněn na peptidy s krátkým řetězcem o určité molekulární hmotnosti. Druh enzymu a výrobní podmínky jsou pečlivě vybírány, aby vznikly peptidy s optimálními vazebnými schopnostmi pro stopové prvky, které vyhovují požadavkům maximální bio-využitelnosti stopového prvku. Rozpustný stopový prvek je vnesen do peptidového roztoku za podmínek, které vyhovují tvorbě požadovaných iontových a kovalentních vazeb mezi aminokyselinami a kovy. Průběh je bedlivě kontrolován a provádějí se rychlé testy na zjištění množství volných a vázaných kovů. Po skončení reakce se produkt suší ve sprejové sušárně a po usušení se získá sypký produkt, který je stabilní a vhodný pro použití ve výživě zvířat. Tento výjimečný postup výroby minimalizuje oxidačně redukční reakce a umožňuje zcela bezpečné zamíchání OPTiMINů mezi sebou navzájem, dále s vitaminy a s dalšími reaktivními živinami v krmivu a doplňcích. Větší absorpce znamená výrazně lepší využití minerálních prvků, což se projeví v lepších parametrech užitkovosti a zdraví zvířat.
Zařazením OPTiMINů do krmné dávky zvířat se výrazně ovlivní určité oblasti jejich užitkovosti. Vyšší využitelnost stopových prvků umožňuje dodržovat přísné ekologické normy EU dané maximální hladinou některých mikroprvků v krmivu.
U dojnic lze dosáhnout zlepšených výsledků reprodukce, tzn. zvýšení procenta zabřezávání dojnic a snížení počtu inseminací na zabřeznutí. Rovněž docílíme snížení výskytu mastitid a počtu somatických buněk, stejně tak jako zlepšení zdravotního stavu paznehtů a imunity.
U prasnic lze dosáhnout více živě narozených selat, méně neproduktivních dnů prasnic, zlepšení pohybového aparátu, u selat potom zvýšení denních přírůstků a snížení úhynu.
U drůbeže při používání OPTiMINů je typické zlepšení zdravotního stavu, zpevnění kostí, snížení výskytu kožních lézí a zlepšení pevnosti vaječné skořápky.
U koní dosáhneme zlepšení srsti a celkového vzhledu, zlepšení kvality kopyt a zlepšení vývinu kostry a reprodukčních schopností.
U psů a koček zařazením OPTiMINů dosáhneme kvalitnější a lesklejší srsti, zlepšené integrity kůže a více mláďat ve vrhu.
Snímky pořízené elektronovým mikroskopem zobrazují chlup feny plemene beagl, která byla krmena během březosti a laktace kontrolní dietou obsahující pouze anorganické formy zinku, mědi a manganu (foto vlevo) a chlup feny stejného plemene, která byla krmena během březosti a laktace dietou obsahující cheláty zinku, mědi a manganu (foto vpravo).
OPTiMINy - chelátované stopové prvky s optimální vazebnou silou a vynikající absorbcí v obtížných podmínkách znamenají novou dimenzi v používání stopových prvků ve výživě zvířat. Do krmiv se zařazují prostřednictvím minerálních a vitaminominerálních směsí. V dnešních, často stresujících podmínkách krmení zabezpečují OPTiMINy daleko lepší využitelnost minerálních látek než anorganické formy a optimalizují přísun minerálních prvků do organismu zvířat. Současně tak rovněž zabezpečují vynikající ekonomickou návratnost.
Ing. Vladimír Šiške, CSc.
ředitel